دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم: 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نمایش دمای یخچال

اختلال در تنظیم دمای یخچال

یکی از راج‌ترین دغدغه‌های عموم مردم در رابطه با تعمیر و نگهداری یخچال ساید و یخچال فریزر مشکل تنظیم دمای یخچال است. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام بروز مشکل اختلال دمای یخچال چگونه دمای آن را تنظیم کنید؟

بهتر است که قبل از تنظیم دمای یخچال اول مشکل اصلی که باعث اختلال دمای یخچال شده است را پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم به طور کلی علت تغییرات دمای یخچال فریزر  و ساید را مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل اختلال دمای یخچال فریزر

برای بررسی مشکل تغییرات دمای یخچال باید با نحوه کارکرد یخچال‌های مکانیکی، نیمه الکترونیکی و الترونیکی آشنا شوید. در یخچال‌های مکانیکی از ترموستات و در یخچال‌های الکترونیکی و نیمه الکترونیکی از سنسور محیطی استفاده می‌شود که وظیفه تنظیم دمای یخچال را انجام می‌دهند. این موضوع در عیب‌یابی یخچال و حل مشکل نوسان دمای یخچال بسیار مهم است.

عمده‌ ترین علت‌ تغییرات دما در یخچال‌ ها

از جمله مهم‌ترین دلایلی که باعث نوسان دمای یخچال فریزر می‌شوند عبارتند از:

  • خرابی لاستیک دور درب یخچال که باعث ورود و خروج هوا به داخل یخچال می‌شود و منجر به از دست رفتن دمای یخچال می‌شود و همینطور باعث مصرف بیش از حد گاز یخچال و اتمام آن می‌شود.
  • نشتی گاز(کیپ کردن مدار) باعث از دست رفتن دما می‌شود و این جریان تا اتمام کامل گاز دستگاه ادامه دارد. زمانی که با مشکل اختلال دمای یخچال مواجه شدید باید مخزن گاز یخچال را بررسی کنید و از عدم نشتی گاز مطمئن شوید.
  • خرابی ترموستات یکی دیگر از موارد اختلال دمای داخل یخچال است با گرم شدن یخچال کمپرسور خاموش می‌شود و کاری برای سرد کردن یخچال نمی کند.
  • خاموش شدن کمپرسور در اثر خرابی ترموستات اتفاق می‌افتد. با چرخیدن ترموستات میزان دما را می توان تنظیم کرد. با خرابی ترموستات، کمپرسور یا موتور یخچال دیگر نیازی به روشن شدن و تولید سرما ندارد. و این امر موجب نوسان دمای یخچال می‌شود.
  • باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال باعث از دست رفتن دمای یخچال و همینطور موجب افزایش سرعت تغییر درجه دمای می‌شود.
یخچال با نمایشگر لمسی
نمایشگر لمسی تغییرات دمای یخچال
  • دلایل احتمالی دیگر نوسان دمای یخچال فریزر شامل باز کردن مکرر درب یخچال، تغییر تنظیمات دما، مسدود شدن سنسورها یا دریچه‌ها، کثیف بودن یا گرفتگی کویل و یا خرابی سایر قطعات الکتریکی است.
  • باید قطعات الکتریکی معیوب را بررسی کنید. در طولانی مدت لازم است مدار ترموستات یخچال تست شود چون ممکن است خراب شده باشد. با خرابی ترموستات در نهایت کمپرسور فرسوده می‌شود و در نتیجه عملکرد طبیعی یخچال را مختل می‌کند.
  • خرابی رله اورلود موتور یخچال که در اثر بروز مشکل در ترموستات اتفاق می‌افتد. موجب کارکرد بیش از حد کمپرسور و داغی آن می‌شود. این امر موجب از دست رفتن گاز یخچال و در نتیجه گرم شدن داخل یخچال می‌شود.

بیشتر بخوانید: بررسی داغ شدن موتور یخچال

نحوه تنظیم دمای یخچال و فریزر

با توجه به مطالب گفته شده یکی از مشکلات جابجایی و نوسان دمای یخچال فریزر ، تنظیم نکردن درجه دمای یخچال است. توجه به مراحل زیر در تنظیم درست دمای یخچال به شما کمک میکند. اگر یخچال شما صفحه نمایش دیجیتال ندارد با استفاده از ترموستات که در داخل یخچال کنار لامپ قرار گرفته است با چرخاندن صفحه به سمت پایین دمای یخچال را کاهش دهید. دقت کنید صفحه ترموستات برای نمایش درجه شماره گذاری شده است.

اگر یخچال شما صفحه نمایشگر دیجیتالی دارد. برای تنظیمات دما باید از این بخش اقدام کنید. با توجه به دفترچه راهنمای یخچال این کار را توسط نمایشگر لمسی یخچال انجام دهید. مناسب‌ترین دما برای یخچال و فریزر باید روی چند درجه تنظیم شود؟

معمولا دمای مناسب یخچال دمایی است که حد متوسط دمای کل یخچال باشد. اگر به این نکته توجه نکنید ممکن است در طولانی مدت به موتور دستگا آسیب برسانید. چرا که با تنظیم درجه دما روی پایین‌ترین حالت ممکن آسیب‌های جدی را به موتور یخچال و سایر قطعات دیگر وارد می‌کنید.

برعکس اگر درجه دمای یخچال بالاتر از حد نرمال باشد فشار زیادی به کمپرسور یا موتور یخچال و سایر اجزای اصلی می‌آید. افزایش دمای یخچال باعث عملکرد بیش از حد موتور یخچال و در نتیجه خرابی موتور یخچال می‌شود.

نمایشگر دیجیتالی دما
نمایشگر دیجیتالی تنظیم دما

عیب یابی و تنظیم مجدد دمای یخچال

اگر یخچال شما دچار مشکل نوسان درجه دما و تغییر دمای یخچال است. ابتدا باید بدانید که یخچال فریزر شما مکانیکی، نیمه الکترونیکی یا الکترونیکی است. در هر یک از این مدل‌ها، علت نوسان دما و تنظیم مجدد آن متفاوت است. باید بدانید که یخچال‌های الکترونیکی با برد الکترونیکی کار می‌کنند اما در یخچال‌های مکانیکی از ترموستات استفاده می‌شود و همینطور یخچال‌های نیمه الکترونیکی برای تنظیم دما دارای تایمر هستند.

و در مرحله بد باید از کارکرد صحیح اجزای اصلی یخچال مانند عدم خرابی کندانسور، عدم خرابی موتور یخچال، عدم خرابی خازن موتور، عدم نشتی گاز و… مطمئن شوید. در مواردی که دمای یخچال دچار اختلال می‌شود و به مرور دمای خود را از دست می‌دهد نیاز است که با یک تعمیرکار باتجربه و ماهر تماس بگیرید.

چنانچه یخچال فریزر شما دچار نوسان دما شده است و برای رفع این مشکل به دنبال یک تعمیرکار حرفه‌ای هستید جهت عیب‌یابی و تنظیم دمای یخچال خود با متخصصین و مشاورین ما در مرکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *